Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

22. marec Svetový deň vody

MAREC - mesiac knihy

kni.jpg


 

OBECNÁ KNIŽNICA

Po 3 mesiacoch práce sme konečne vytvorili stránku Obecnej knižnice Brhlovce!!!

111.png

Po kliknutí budete presmerovaní na nový web

Zakúpenie nových knižných titulov bolo umožnené vďaka dotácií 1500€ z Fondu na podporu umenia

Veľmi pekne ďakujeme!

 

 


 

22. marec Svetový deň vodyVytlačiť
 

deň vody.jpg

Voda čiže život

Historici zaoberajúci sa starovekom vedia, že v tých prastarých časoch sa zásobovaniu obyvateľstva pitnou vodou i odkanalizovaniu odpadových vôd venovala veľká pozornosť         a vtedajšie vodárenstvo bolo na vysokej úrovni. Dôkazov o tom máme viac ako dosť.

Archeologické vykopávky potvrdzujú, že napríklad v Mezopotámii sa už cca dva a pol tisíc rokov pred naším letopočtom budovali rozsiahle mestské kanalizačné systémy a v domoch splachovacie záchody. Rovnako budovali ucelené mestské kanalizácie aj Sumeri.                   Z jednotlivých domov boli do kanalizácie vedené hlinené rúry so zvislými šachtami, ktoré boli dokonale prikryté štvorhrannými doskami. Po ich roztvorení sa priamo do šácht vlieval odpad. Tieto prípojky mali veľký spád, aby odpadová vody mohla z blízkosti obydlí rýchlo odtiecť       a nešírili sa choroby.

V meste Knossos na Kréte sa už okolo roku 1500 pred naším letopočtom bežne používali kúpeľne, splachovacie záchody i zložité kanalizačné systémy s delenou kanalizáciou. Podobne aj vykopávky z Kartága dokladujú, že Féničania mali zavedenú kanalizáciu už osem storočí pred naším letopočtom.

Osobitne vysokú úroveň dosiahlo vodárenstvo v období zlatej éry Rímskej ríše. Najpresvedčivejším dôkazom sú rímske vodovody, z ktorých mnohé dodnes zostali zachované, ako napríklad rozsiahly vodovod s akvaduktom s dvojitými oblúkmi vybudovanými za cisára Traiana v Segovii - dnešné Španielsko. Spomenúť možno aj zachované časti unikátnych rímskych vodovodov na území krajín bývalej Juhoslávie, napríklad akvadukt Biba-Jader a neopomeňme ani akvadukt, ktorý ešte dnes zásobuje pitnou vodou časť Istanbulu.

Úctivo skladáme klobúk pred majstrovstvom starorímskych tvorcov kanalizačných systémov, z ktorých najznámejším bol systém Cloaca Maxima vybudovaný okolo roku 600 pred naším letopočtom a jeho dodnes ucelené časti chodia do historického centra Ríma obdivovať turisti z celého sveta.

Dnes si ale vodu veľmi nevážime. Berieme ju ako úplnú samozrejmosť a tak mlčky tolerujeme, že kým my platíme stočné, náš gauner sused si vybavil dajaké výnimky a pod rúškom tmy vypúšťa splaškové vody do okolitej prírody. Veď ani my nie sme bez viny. Vlhčené utierky, tampóny na odličovanie či vatové tyčinky ležérne vhadzujeme do umývadiel a WC, hoci sa to nesmie, lebo to spôsobuje vážne poruchy na kanalizačnej sieti.

Voda je síce základ bez ktorého niet na zemeguli žiadnej formy života, ale vodné zdroje sú dnes čoraz viac ohrozené znečisťovaním životného prostredia. Aj preto si svet od roku 1993 každoročne pripomína potrebu ochrany zdrojov, čo je asi to hlavné posolstvo Svetového dňa vody. Oslavuje sa vždy 22. marca, kedy sa u nás rozbieha jar, prebúdza sa príroda a s postupným otepľovaním sa chystáme na to, že už o nejaký mesiac začneme vynášať na voda.jpgbalkóny prekrásne muškáty. Ale ani tie bez vody neprežijú!

A preto si ju vážme.

Alebo ako hovorievali starovekí filozofi, voda je nielen základ života.

Voda je život.

 

 

 


 

Zverejnené 11.3.2019 -Jana-


 

STARÁ VERZIA

Stará verzia stránky:  http://old.brhlovce.sk/


 

dnes je: 21.3.2019

meniny má: Blahoslav

webygroup
ÚvodÚvodná stránka