Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Akcie v obci

MAŠKARNÝ BÁL 10.2. 2018

ies.jpg

Vstupné 10,-€ na osobu zahŕňa: večeru, vínko, kávu a zákusok. Bude aj tombola...

12.01.2018 -  LÍSTKY SÚ UŽ VYPREDANÉ


 

POSEDENIE S MIKULÁŠOM 2017

Mikuláš je dedko starý, 
vie on robiť veľké čary. 
Nadelí ti radosti, 
čižmu plnú sladkostí. 

Mikuláš je kúzelník, 
darčeky nám vykúzli. 
Ale iba pre takých, 
čo neboli cez rok zlí. 

Príď, Mikuláš, príď aj k nám, 
nemusíš však chodiť sám. 
Vezmi si aj priateľov, 
privíta vás celý dom!


 

NOC STRAŠIDIEL 2017 - VIDEO

po kliknnutí budete presmerovaný na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=1hSLGolGCKA&t=1s

ies.jpg


 

NOC STRAŠIDIEL 28.10.2017 o 17.00

zábava


 

VALENTÍNSKA ZÁBAVA 14.10.2017

A je to tu! Októbrová zábava, pomenovaná po Valentíne (11.10.)! 
Vstup, po 10€ na osobu, si musíte zakúpiť najneskôr do 11.10. V cene je zarátané víno, večera a kávička. 
Bude pre Vás pripravená aj tombola, prvýkrát sa bude hlavná cena losovať zo vstupeniek, tak ich nenechajte doma. 
Zahrá Vám skupina Ideál, ktorú poznáte z Maškarného bálu 2017.

ies.jpgLÍSTKY SÚ UŽ VYPREDANÉ


 

Hodová slávnosť

hody


 

DEŇ ZEME 29.04.2017 o 14:00 A STAVANIE MÁJA

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach. V poslednej dobe bola niekoľkokrát vyslovená myšlienka, že by sviatok bolo lepšie posunúť na letný slnovrat, pretože by pekné počasie prilákalo viacej ľudí. Nezdá sa však pravdepodobné, že by sa našla vôľa meniť už zabehnutý dátum.

História vyhlásenia tohto dňa siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Táto oslava bola pravdepodobne myslená nielen ako ekologicky zameraný sviatok, ale aj ako ľavicovo orientovaný happening bojovníkov proti vojne vo Vietname. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentmi. Pre prvú oslavu dňa 22. apríla 1970 bol, zrejme nevedome, vybraný deň 100. narodenín Vladimíra Iľjiča Lenina.

OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

Tak ako sa nevie, kto je tvorcom ľudových piesní, ani ľudové zvyky a obyčaje nemajú zachované mená svojich autorov. Rodil ich život, ľudia, ktorí v nich hľadali zabudnutie, kúsok zábavy, krátky oddych od ťažkej každodennej práce. A stavanie májov sa radilo medzi ne.

Vlastný obrad stavania májov sa začínal oveľa skôr, než sa pristúpilo k ich stavaniu. Len čo sa hora trocha zazelenala, prichádzajú mládenci, aby si vyhliadli ten svoj máj. Po večeroch starší chlapi v krčme dobiedzali do mládencov, aby prezradili, ktorej dievke máj postavia. A nikdy im nezabudli pripomenúť, ako to bývalo za čias ich mladosti.

A staršie ženy? Tie majú dohadov a otázok najviac. Ako by aj nie, veď o čom by potom roznášali klebety po dedine. Začiatok tradície aj tu vychádzal zo symboliky. Máje sa totiž voľakedy stavali ako dôkaz sľubu, preto zasnúbený mládenec staval s partiou kamarátov máj svojej vyvolenej. Potom partiu kamarátov pozývali na svadbu ako družbov.

O niekoľko dní sa naše dediny znovu zabelejú májmi, odspodu vybielenými a odvrchu vyzdobenými, presne takými, o akých sa hovorí v ľudovej piesni. Zobudiť sa do májového rána, s leskom slnka na končiari postaveného mája, vyzdobeného pestrofarebnými stužkami, zostáva i dnes neopísateľným zážitkom. 

Obec Brhlovce organizuje pri príležitosti Dňa Zeme akciu na skrášlenie obce. Zraz dobrovoľníkov bude 29.04.2017 o 14:00 pred obecným úradom. Po skončení brigády všetkých občanov srdečne pozývame na tradičné stavanie Mája pri KD. O občerstvenie bude postarané. Tešíme sa na Vás.

 

     Tešíme sa na Vás
      kultúrna komisia


Zdroj: wikipedia

autorka článku: 
Simona Bohovicová, členka kultúrnej komisie


 

Veľmi pekne ďakujeme všetkým za účasť na brigáde, za pomoc pri úprave verejných priestranstiev a za nový náter dreveného prístrešku Domu smútku. Urobilo sa kus roboty. Ďakujeme za pomoc pri prípravách, či pri samotnom stavaní mája. Dievčatám ďakujeme za výborný guláš...


 

MAREC - MESIAC KNIHY, SPRÁVA Z PODUJATIA

     Včera 25.03.2017 sme úspešne zvládli podujatie Marec - mesiac knihy. Stretnutie sa konalo v obecnej knižnici pod dohľadom pani starostky Danuše Francisciovej a pani knihovníčky Boženky Zorvanovej. Deti si doniesli vankúšiky na sedenie a obľúbené knižky. Pani knihovníčka Božka privítala deti aj rodičov a akcia sa mohla začať. Deťom vysvetlila ako knižnica funguje a aké dôležité je čítať. 

     Ďalšou kapitolou nášho spoločného popoludnia bolo čítanie rozprávok. Čarodejnica Majka (Majka Hudecová) ďeťom čítala rozprávku o Fantastickej studni. Čítanie na chvíľu prerušila živá kniha, ktorá si prišla s deťmi vypočuť rozprávku. Potom si deti spoločne so živou knihou zopakovali, aké pravidlá pri čítaní kníh poznáme. Ďalšiu rozprávku, O troch grošoch, deťom čítala Červená Čiapočka (Heňa Bohovicová). Po nej nasledovala pani knihovníčka Božka s rozprávkou o Odvážnom Félixovi. Deťom zarecitovala známu báseň, Ranená breza od Márii Rázusovej Martákovej. Ako posledné, deti čítali úryvky zo svojich obľúbených kníh.

 

     Po dočítaní rozprávok sa deti šli občerstviť. V ponuke mali slané aj sladké a Popoluška (Simi Bohovicová) im ponalievala Fantu. Deti nám nakreslili a vymaľovali krásne obrázky, ktoré budú vystavené v obecnej vitríne. 

       A je to tu! Hľadanie pokladu! Deti mali v knihách poschovávané indície, ktoré ich navádzali k ďalším knihám. V poslednej mali otázku, ktorá sa týkala rozprávok, ktorú dievčatá čítali na začiatku podujatia. Keď odpovedali správne, stopol sa im čas a tak súťažili o najrýchlejšie hľadanie. 

     Na konci sme ocenili 1., 2. a 3. miesto. 1. miesto získala s časom 10:05 Alexandra Habiňáková, 2. miesto získala s časom 13:37 Miška Ježíková a 3. miesto s časom 14:06 získala Emka Homoľová. Deti sme ocenili diplomami a sladkosťami a rozpustili sme ich domov.

     Kto toto podujatie nestihol, má šancu na budúci rok. :)

     Prajem pekný zvyšok dňa


autorka článku:

Simona Bohovicová, členka kultúrnej komisie


 

Marec - mesiac knihy 25.03.2017 o 15:00

     S knihami sa stretávame už od útleho detstva. Určite nie som jediná, čo si pamätá prebdené noci nad knihami, ktoré neboli školskými učebnicami. Alebo na vôňu knihy, ktorá ma čakala pri každej novo zakúpenej knihe, no možno si radi zaspomínate na tie knihy, ktoré nielen rozprávali príbeh, ale ho aj žili, vďaka dlhému veku, ktorý prežili v knižniciach. Na tieto chvíle si radi zaspomínajú staršie ročníky, pre ktoré boli knihy neoddeliteľnou súčasťou života. Ale čo dnešné deti? Vedia čo je to kniha, keď si môžu všetko „vygúgliť“? Alebo aký je to pocit držať knihu, ktorá ma láka nielen farebnou obálkou, ale aj pútavým príbehom?

     Ukážme deťom, že knihy sú dôležité, že aj s knihami je zábava, že aj pri knihách vznikajú spomienky. Už sa to stáva tradíciou, že dievčatá z kultúrnej komisie v Brhlovciach organizujú akciu, ktorá v tento významný mesiac – marec pomôže oživiť túto nostalgiu. Preto pohľadajte svoju obľúbenú knihu, zoberte dieťa za ruku a aj s vankúšikom príďte v sobotu, 25.3.2017, o 15:00, do knižnice v KD Brhlovce. 

     Tešíme sa na Vás
      kultúrna komisia


autorka článku: 
Simona Bohovicová, členka kultúrnej komisie


 

dnes je: 23.1.2018

meniny má: Miloš

webygroup
ÚvodÚvodná stránka