Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

   Brhlovce sú malá obec o rozlohe 13,44 km2 ležiaca v Ipeľskej pahorkatine v Nitrianskom kraji v okrese Levice. Nachádzajú sa 14,5km východne od okresného mesta Levice. Obcou je vedená cesta III/1593, ktorá sa severným smerom pripája na cestu I/51 v Žemberovciach a juhozápadným smerom vedie cesta do Čankova, kde križuje cestu II/564.

   Obcou preteká rieka Búr, ktorá pramení v Podunajskej pahorkatine, ďalej tečie na juh cez obce Brhlovce, Bory (tu priberá bezmenný prítok sprava), Santovku, kde priberá zľava Domanický potok a pri Malinovci tiež z ľavej strany Malinovský potok (138,4 m n. m.). Následne preteká cez Demandice, priberá pravostrannú Kamennú, ďalej priberá už len Hybecký potok zľava. Tečie cez obec Sazdice, južne od nej sa prudko stáča na východ a veľkým oblúkom ústi pri obci Kubáňovo do Ipľa (116,2 m n. m.).

   Brhlovce sú lokalizované v rozsiahlej geologickej oblasti vulkanického pôvodu, formovanej treťohornou sopečnou činnosťou. Z tekutých láv a sopečného popola sedimentáciou vznikli vrstvy trachytových a pórovitých andezitových tufov a tufítov, čo sú horniny mäkké a pórovité.

   Obec je obklopená poliami, lúkami a z veľkej časti horou. Z pôdnych typov prevláda v tejto oblasti černozem. Väčšinou sú to stredne ťažké pôdy s veľmi dobrým vzdušným a vodným režimom a štruktúrou. 


Zdroj: wikipedia

Upravila:                                                                                                                          Simona Bohovicová, členka kultúrnej komisie


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka