Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Brhlovce sú malá obec o rozlohe 13,44 km2 ležiaca v Ipeľskej pahorkatine v Nitrianskom kraji v okrese Levice. Nachádzajú sa 14,5km východne od okresného mesta Levice. Obcou je vedená cesta III/1593, ktorá sa severným smerom pripája na cestu I/51 v Žemberovciach a juhozápadným smerom vedie cesta do Čankova, kde križuje cestu II/564.

Obcou preteká rieka Búr, ktorý pramení v Podunajskej pahorkatine, ďalej tečie na juh cez obce Brhlovce, Bory (tu priberá bezmenný prítok sprava), Santovku, kde priberá zľava Domanický potok a pri Malinovci tiež z ľavej strany Malinovský potok (138,4 m n. m.). Následne preteká cez Demandice, priberá pravostrannú Kamennú, ďalej priberá už len Hybecký potok zľava. Tečie cez obec Sazdice, južne od nej sa prudko stáča na východ a veľkým oblúkom ústi pri obci Kubáňovo do Ipľa (116,2 m n. m.).

Obec je obklopená poliami, lúkami a z veľkej časti horou. Z pôdnych typov prevláda v tejto oblasti černozem. Väčšinou sú to stredne ťažké pôdy s veľmi dobrým vzdušným a vodným režimom a štruktúrou. 


 
Páči sa Vám naša nová stránka?
 
 
30

 
 
0

 
Chcete stavať máj?
 
 
28

 
 
0

 

dnes je: 28.3.2017

meniny má: Soňa

webygroup
ÚvodÚvodná stránka