Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

SKALNÉ OBYDLIA

     Ak by Vám niekto tvrdil, že sa na Slovensku ešte stále býva v kamenných “jaskyniach”, asi by ste neveriacky krútili hlavou. Pritom stačí navštíviť našu obec a presvedčiť sa na vlastné oči. V chotári obce sú lokality pórovitých andezitových tufov a tufitov, kde si brhlovčania vyrúbali jedinečné obytné aj hospodárske priestory.

     Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia akovínne pivnice alebo hospodárske priestory.

     Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu i zdroj obživy. V 19. storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

     Kamenné obydlia v Brhlovciach patria medzi pamätihodnosti okresu Levice. Niektoré sú doteraz obývané a patria od roku 1983 do prírodnej rezervácie ľudovej architektúry. Kamenné obydlia s časťou Brhloviec sú stálou expozíciou Tekovského múzea, ktorá získala v roku 1992 medzinárodné ocenenie „Európa Nostra 93“ udeľované európskym výborom pre vidiek a malé mestá.

 

     Expozícia ľudového bývania, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932 a v zadnej časti jeho dvora v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár.

     Ak teda chcete na Slovensku vidieť netypickú a zvláštnu architektúru, my Vás určite nesklameme.


Zdroj: http://www.zelenarchitektura.sk/2012/08/brhlovce-byvanie-vysekane-do-skaly/

          http://slovakia.travel/brhlovce

 


 

BRHLOVSKÝ KAŠTIEĽ

Na polceste medzi Čankovom a Žemberovcami sa v malej kotlinke v lone malebnej podsitnianskej krajiny krčí dedinka, ktorej ohlas ďaleko prekročil hranice nielen nášho regiónu, ale celej vlasti. Ba Brhlovce sa stali vďaka svojim jedinečným skalným obydliam doslova svetoznámymi.

Málokto však vie, že tzv. tufové príbytky, ako sa niekedy tiež tieto jedinečné prvky ľudovej architektúry odborne nazývajú, majú súvis s kaštieľom, ktorý sa týči na vŕšku nad malebnou dedinkou, a ktorý sa v súvislosti s Brhlovcami spomína len zriedka. Skalné príbytky sú totiž výsledkom kamenárskej činnosti, ktorá sa tu rozvinula práve v súvislosti so stavbou kaštieľa, ktorú realizovali talianski majstri v roku 1756 pre šľachtickú rodinu Kormendyovcov . Okrem pánskeho sídla postavili tiež jedinečný hospodársky objekt so sýpkou na druhom poschodí a do skaly vysekali 25 metrov hlbokú studňu. V roku 1917 kaštieľ poškodil požiar, po vzniku ČSR strácal ráz šľachtického sídla, dostal viacerých majiteľov, ktorí si ho podelili murovanými priečkami. Tí sa však postupne odsťahovali do vlastných novopostavených domov a kaštieľ ďalej chátral. Pre obdobie socializmu je typické, že i keď bol barokový skvost v roku 1975 vyhlásený za štátom chránenú pamiatku, tri roky na to sa zrútila celá južná fasáda od strechy až po pivnicu. No napriek tomu sa tu zachovalo mnoho originálnych architektonických detailov. V súčasnosti má nového majiteľa a je vidieť, že mohutný kaštieľ podstupuje celkovú rekonštrukciu.

brhlovce5.JPG

brhlovce4.jpg

Brhlovce 6.jpg

brhlovce 7.jpg

Zaujímavosť, spájajúca brhlovský kaštieľ s neďalekým známym kúpaliskom - dve panské sestry z brhlovského kaštieľa Margita a Ilona si totiž v neďalekom Kiari všimli, že sa prasce radi váľajú v bahnisku pod jednou vŕbou, kde bolo bahno teplejšie. Nechali tam vyhĺbiť jamu, slúžiacu na kúpanie ľudom z okolia, ktorá sa neskôr stala základom pre dnešné známe kúpalisko nesúce na pamiatku ich mená - Margita Ilona.

Zdroj: Evanjelické Sitno 1/2013


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka