Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

SKALNÉ OBYDLIA

     Ak by Vám niekto tvrdil, že sa na Slovensku ešte stále býva v kamenných “jaskyniach”, asi by ste neveriacky krútili hlavou. Pritom stačí navštíviť našu obec a presvedčiť sa na vlastné oči. V chotári obce sú lokality pórovitých andezitových tufov a tufitov, kde si brhlovčania vyrúbali jedinečné obytné aj hospodárske priestory.

     Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú z 18. až 20. storočia. Niektoré sa dodnes používajú na bývanie, iné slúžia akovínne pivnice alebo hospodárske priestory.

     Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu i zdroj obživy. V 19. storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

     Kamenné obydlia v Brhlovciach patria medzi pamätihodnosti okresu Levice. Niektoré sú doteraz obývané a patria od roku 1983 do prírodnej rezervácie ľudovej architektúry. Kamenné obydlia s časťou Brhloviec sú stálou expozíciou Tekovského múzea, ktorá získala v roku 1992 medzinárodné ocenenie „Európa Nostra 93“ udeľované európskym výborom pre vidiek a malé mestá.

 

     Expozícia ľudového bývania, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932 a v zadnej časti jeho dvora v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár.

     Ak teda chcete na Slovensku vidieť netypickú a zvláštnu architektúru, my Vás určite nesklameme.


Zdroj: http://www.zelenarchitektura.sk/2012/08/brhlovce-byvanie-vysekane-do-skaly/

          http://slovakia.travel/brhlovce

 


 

dnes je: 21.11.2018

meniny má: Elvíra

webygroup
ÚvodÚvodná stránka